Kraniosakrálna terapia (cranium = lebka, sacrum = kosť krížová; svätyňa, chrám) je jemná a veľmi príjemná, neinvazívna technika, ktorá sa od ostatných masážnych techník liší tým, že ide z časti o prácu s energiou.
Jemnosť hmatov ale len skrýva hlbokú silu, ktorú táto technika má.
V kraniosakrálnej terapii pracujeme s tzv. kraniosakrálnym pulsom, tepom, ktorý je nadradený tepu srdca i dychu. Kraniosakrálny puls je oživovaný našou Dušou, naším Svetlom.
Technika pracuje s celým nervovým systémom, mozgom i miechou, fasciami, tekutinami v tele a druhotne i s hormonálnym systémom, svalmi a kosťami tela.
Nezabudnite si priniesť veľkú osušku (120x200cm).
V prvom bloku sa venujeme teórii kraniosakrálnej techniky – histórií, indikáciám a kontraindikáciám, princípom, kraniosakrálnemu rytmu a jeho vnímaniu, nervovej sústave, mozgomiešnemu moku, mozgu, fasciám, panve a ďalším dôležitým kapitolám.
Z praxe sa učíme vnímať kraniosakrálny rytmus a jeho prvotnú harmonizáciu, hmaty na panve.
V osobnej rovine sa venujeme prehĺbeniu intuície študentov, vnútorne práci so sebou a meditačnú prax, ktorá prináša benefity nielen do osobného života študentov, ale aj do správne prevádzanej praxe techniky.
Teóriu prekládáme prípadmi z praxe, upozorňujeme na súvislosti a snažíme sa študentom sprostredkovať komplexný náhľad na techniku i klienta.
Na doma dostanete domáce úlohy, ktorým sa budete medzi jednotlivými blokmi venovať.
V druhom bloku zopakujeme teóriu, preberieme otázky, ktoré vyvstali vlastnou praxou študentov, prehĺbime znalosti. Prehĺbime teoretický výklad o preberané oblasti panvy a hlavy.
V rámci praxe pracujeme s panvou a fasciami, hrudníkom a pridáme i hlavu.
V osobnej rovine sa venujeme meditačnej praxi a vnútornej práci, aby študent dokázal udržať svoje napojenie na Zdroj po celú dobu terapie, vedel ako si poradiť s klientmi, u ktorých môže dôjsť k odblokovániu tráum, ako pracovať s priestorom, s energetickým systémom.
Na doma opäť dostanete domáce úlohy k prehĺbeniu vlastnej praxe.
Pred zahájením tretieho výukového bloku študenti posielajú emailom prípadové štúdie klientov s ktorými pracovali, zhodnotenie ich stavu a postup ktorý volili pre prácu s daným človekom.
V treťom bloku prejdeme úvodom s čím sme sa stretli v praxi, kde vyvstali otázky, pochybnosti, prípadne oblasti, ktoré je treba zopakovať.
V praxi se venujeme nácviku celého ošetrenia klienta, tentokrát už samostatne.
Kurz je zakončený záverečnou skúškou. Skúška je zložená z teoretickej časti formou testu a praxe - prevedenie samostatnej masáže.
Kraniosakrálna terapia je jednou z najkomplexnejších metód, ktorá pomáha človeku rozpomenúť sa na prastarú múdrosť Života.
Kraniosakrálna terapia je jemná, neinvazívna technika, ktorá funguje na princípe práce s mozgomiešnym mokom, ktorý obklopuje nielen mozog, ale aj miechu. Táto tekutina funguje rovnako ako voda, ako nosič informácie pre celý nervový systém a tým i pre celé telo. Pulzácia mozgomiešneho moku je v kraniosakrálnej terapii nazývaná ako kraniosakrálny rytmus. Tento rytmus je nadradený tepu nášho srdca, dychu i všetkým ostatným pochodom v tele, mysli a podvedomí.
Pulzácia kraniosakrálneho rytmu zaisťuje naše životné energie – Čchi, vnútorná sila, Átman či ako ju chcete pomenovať. V kraniosakrálnej terapii ju nazýváme Dych života.
Tepová frekvencia kraniosakrálneho rytmu sa nemení, ani vplyvom fyzickej aktivity. To, čo spôsobuje zmenu rytmu je stres a choroba.
Stres v ľudskom tele nie je iba ten vedomý, vedome prežívaný, ale aj ten skrytý, kedy naše telo prirodzene reaguje na stresové situácie, my si zvládneme ukľudniť hlavu, ale zabúdame dávať impulzy i nášmu telu, aby sa skutočne uvoľnilo.
Kraniosakrálna terapia uvoľňuje i toto prepätie a pomáha telu uviesť sa do rovnováhy a kľudu.
Práca s kraniosakrálnym rytmom však nie je jediné poslanie terapie. Kraniosakrálna technika pracuje i s fasciami a psychikou, panvou a jej svalmi, psoasom (svalom duše), kosťami (panvovou a klínovou, lebkou atď.), ovplyvňuje naše čakry a napomáha somatoemocionálnemu uvoľneniu.
Jedným z najväčších omylov dnešnej doby je, že zabúdame na prácu s našim telom, podceňujeme dôležitosť fascií a jednotlivých svalov, ktoré nepracujú iba mechanicky, ale i v rovine duše, zabudli sme akú funkciu vykonávajú kosti a stratili sme povedomie o súvzťažnostiach, ktoré celý mechanizmus človeka dokážu udržiavať vo výbornej kondícii.
Záber kraniosakrálnej techniky je obrovský, pretože cez nervový systém prenikne do celého tela. Ďalšiu dôležitú zložku tvorí práca s fasciami a poprípade s kosťami. Dokáže ovplyvňovať nielen fyzické telo, ale aj mentálne programy a našu dušu.
Oblasti pôsobenia kraniosakrálnej terapie sa týkajú všetkých častí tela a psychiky a tým, že behom terapie prechádzame celé telo, môžeme prácu zacieliť tam, kde je to najviac potrebné.